הנביא מוחמד עליו השלום, רועה צאן

Article translated to : العربية 中文

הנביא מוחמד עליו השלום, רועה צאן

הנביא מוחמד עליו השלום עבד בניעוריו רועה צאן , הוא אמר :
" אין נביא נשלח מקרב אלוהים, אלא היה רועה צאן . חבריו שאלו: גם אתה ? הוא ענה: כן , הייתי רועה צאן בשבילי מיכּה " .

כשהפך לבחור , נטה מוחמד עליו השלום לעבוד , ולאכול מעבודת ידו. הוא עבד רועה צאן , ודאג לעדרי הצאן של דודיו ושל אנשים אחרים תמורת סכום מסוים של כסף .

כמה מהמזרחנים רואים בעבודתו כרועה צאן , המפתח אשר הקיל עליו להנהיג את האומה המוסלמית אחר כך . זו היא הפרזה יתרה, כי כל רועי הצאן האחרים לא נהפכו למנהיגים ולמפקדים . גם רוב המנהיגים לא עבדו בניעוריהם ברעיית הצאן . וכי יש הבדל ברור בין רעיית הצאן לבין הנהגת העמים .

אולם יש לאמר כי עבודת רעיית הצאן בהיותה מתמקדת במדבר , באווירה צחה , עם השמים הבהירים , הכוכבים המבריקים בלילה והשמש הזורחת ביום, גורמים אלה עזרו לרועה הצאן , נביא העתיד להרהר, ולחשוב באופן שלם על היקום ועל הבורא .

הלקח מעבודתו ברעיית הצאן

רעיית הצאן מבטיחה לרועה כמה תכונות פדגוגיות:

1 – הסבלנות : כי על הרועה לשאת בסבלנות את העבודה הזו , הוא עובד מזריחת השמש עד לשקיעתה . והוא צריך להתחשב באיטיות הצאן באוכל , גם הנהגת העמים צריכה לסבלנות .

2 – אורך הרוח : תנועת העדרים של הצאן אינה תמיד ישירה , לפעמים כבשה הולכת ימינה ואחרת הולכת שמאלה , ועל הרועה להחזיר אותה למסלול של העדר , אם היה הרועה בן אדם קשוח וכעסן , ומחזיר אותה בצורה מפחידה , זה משפיע על הצאן וגורם להן בעיות , הן יפחדו מהרועה ולא יאכלו , וזה ישפיע שלילית על המשק של בעל הצאן .

3 – הכושר : על הרועה ללמוד איך להשתלט טוב על עדרי הצאן , ואיך להוביל אותן בדרכם , ובשבילים השונות , ולהחזירן שלמות בסוף היום .

4 – החֶמלה : כי בין הצאן יש הקטן , החלש והזקן , לכן יש להתנהג עם הדוגמות האלו בכל הרחמים , ולחמול עליהם .

5 – היכולת לזהות את המרעים הפורים , ולהרחיק את העדרים ולשמור עליהם מלהגיע למקומות הבצורת והחורב . גם הנהגת העמים צריכה את היכולת הזו .

6 – הצניעות : וזה ברור בעבודת רעיית הצאן . הנביא מוחמד עליו השלום אמר : " האיש שיש בליבו משקל של גרעין של חרדל של יהירות לא ייכנס לגן עדן . איש שאל אותו : האדם ממנו מעדיף ללבוש בגדים טובים ונעליים טובים ? הוא ענה לו : אלוהים יפה ואוהב היופי , אולם היהירות היא שלילת הצדק וקיפוח האנשים " .

7 – רעיית הצאן היא עבודה המבטיחה לרועה להתייחד עם אלוהים , ולחשוב בבריאת השמים והארץ . ולהרהר בשמים , בכוכבים , בארץ , בהרים , ובעצים .

8 – אלוהים היה יכול להעשיר את הנביא מוחמד , אולם עבודתו ברעיית הצאן היא לֶקח לאומה ולמוסלמים כי עלינו ללמוד ממנו איך לאכול מעבודת ידינו .

9- עבודת הנביאים , כמו האנשים הנורמלים , מעוררת האימון בקרב המאמינים , כי הנביא לא סומך על הנבואה , אלא סומך על עבודת ידו , בכך יתרחק מכל החשדות , ותהיה עבודתו אך ורק בשביל אלוהים . ולהגיב על אלה אשר אמרו כי הביאים הם שוחרי מעמד גבוה .

אל-מקדאם בן עמרו סיפר כי הנביא מוחמד עליו השלום אמר :
" האדם לא יאכל פיסת לחם טוב מזו אשר הוא מביא אותה מעבודת ידו , וכי נביא אלוהים דויד עליו השלום היה אוכל מעבודת ידו " .

אין ספק שהסמיכה על העבודה החופשית היא מעודדת את האדם לחיות בחופש מלא , ומעניקה לו את היכולת להיות בצד הצדק , ולהיכנע לו .

חברי הנביא מוחמד היו סוחרים בשווקים , ואוכלים מעבודת ידיהם, זה הוא עמר בן אל-ח'טאבּ היה עובד במסחר , ומסייר בין השווקים .

קטאדה סיפר : " המוסלמים היו מוכרים ורוכשים , אבל במועד התפילה היו ממהרים לקיימה , העבודה והמסחר לא גרמו להם להזניח את המצוות של הנביא עליו השלום " .

עאישה , אישתו של הנביא מוחמד עליו השלום אמרה : " כל חברי הנביא עליו השלום אכלו מעבודת ידיהם " .

Previous article Next article