חג הקורבן

חג הקורבן או עיד אלאדחא, מכונה גם לפי מסורת עממית "החג הגדול", הוא חג מוסלמי המציין את המועד לקיום החג', העלייה לרגל, וגם לחגוג את היום שבו קיבל אללה את הכבש ששלח לנביא אברהם עליו השלום כקורבן לאחר שנענה למצווה של אללה לשחוט את בנו ישמעאל .

הוא נחגג החל מהיום העשירי של חודש ד'ו אל-חיג'ה, החודש האחרון בלוח המוסלמי, והחג נמשך לארבעה ימים.

העלייה לרגל עצמה נמשכת כשבוע, וחג הקורבן מציין את אחד השיאים במהלך הטקסים הנהוגים בה. אלו שמקיימים את החג בביתם מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת קורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג ותרומה לעניים.

כפי אמרני חג זה קשור לאירוע "עקדת ישמעאל", המקביל לסיפור "עקדת יצחק" המופיע בתנ''ך המסולף . בקוראן עצמו מסופר על עקדת אברהם את בנו.

לפי האיסלאם הבן היה ישמעאל, ולפי התורה המסולפת היה הבן יצחק . והנה הסיפור האמיתי : " הנביא אברהם, שמאמין באלוהים, חלם שהוא שוחט את בנו ישמעאל כקורבן לאלוהים. הוא סיפר לבנו על החלום שחלם, והבן חשב שאביו צריך לעלות אותו כקורבן לאלוהים. הנביא אברהם מיהר להגשים את החלום שחלם, הלך להר ערפאת ורצה לשחוט את בנו כקורבן, כדי להראות את חוזק אמונתו באלוהים. אללה ראה זאת ושלח לו כבש, שאותו שחט אברהם במקום בנו.

בימי החג הזה נוהגים המוסלמים לעלות למכה - המקום שבו התרחש הסיפור של הנביא אברהם ובנו ישמעאל ... ביום הראשון של החג מתפללים המוסלמים תפילת החג , כעת נוהגים לקנות בגדים חדשים לכל המשפחה, לובשים אותם ויוצאים לחגוג עם קרובי משפחה ושכנים.

שוחטים כבש (או בהמה אחרת) ומכינים את בשרו למאכל בסעודת החג וכתרומה לעניים.

בחג הזה רוב המוסלמים מעדיפים לאכול בשר ולא ממתקים כי החג הוא חג הקורבן. על כל משפחה (ענייה ) לשחוט כבש ולחלקו לעניים, כדי שיוכלו לחגוג עם שאר המשפחות.

Previous article

Articles in the same category