ברית הפיצ'ול ( אל-פידול )

Article translated to : العربية English 中文

ברית הפיצ'ול ( אל-פידול )

אחרי מלחמת הפוג'אר ( החוטאים ) , נחתם ברית ( אל-פידול ) בחודש זו אל-קיעדה ( החודש ה – 11 לפי לוח הזמן ההיגרי של המוסלמים ) . השבטים בני האשם , בני אל-מוטליבּ , בני אסד בן עבד אלעוזזה , בני זהרה בן כּלאבּ ובני תים בן מורה , הם אשר התכנסו בביתו של עבד אללה בן גדעאן - זה בגלל מעמדו הגבוה ביניהם - והסכימו על כך שיעזרו לכל בן אדם יקופח בארץ מיכה, הן הוא מקורייש , והן הוא מחוץ לקורייש .

הנביא מוחמד עליו השלום נכח בטקס של חתימת הברית הזו , הוא אמר אחרי כן : " אני נכחתי בביתו של עבד אללה בן גדעאן את טקס חתימת ברית , היא נחשבת לצודקת ביותר , ואם נקראתי למשלה באיסלאם , אני אעשה אותה " .

אולם מה היא הסיבה לכרות ברית כזו ?

סופר כי אחד האנשים משבט ( זובייד ) בא עם סחורה למיכה , ומכר אותה לאחד בני קורייש , הוא אלעאס בן וואל אל-סהמי , אבל אלעאס לא שילם לו את המחיר , האיש הזר ביקש מכמה אנשים מקורייש להציל אותו ולהחזיר לו את הכסף של הסחורה , הם לא נענו לבקשתו.

האיש עלה להר קובייס , ונשא שירה בה הבהיר את העניין שלו , אולי מישהו יעזור לו . התגובה של האיש עשתה שלה , כי אחד אנשי קורייש המתונים ( אל-זובּייר בן עבד אל-מוטליבּ ) אמר לבני עמו יש לכרות ברית הזו בין כל השבטים , הם חתמו על הברית , והלכו אל אלעאס בן וואל ולקחו ממנו את המחיר של הסחורה של האיש מזובּייד .