عربي English עברית Deutsch Italiano 中文 Español Français Русский Indonesia Português Nederlands हिन्दी 日本の
Knowing Allah
  
  

   

הנביא מוחמד הוא השיקוף המעשי לדת האיסלאם

הנביא מוחמד עליו השלום משקף את הצורה המעשית לדת האיסלאם. אין לךָ להבין את האיסלאם , ולמלא אחר מצוותויו ללא הכרה אמיתית בנביא הדת הזו , מוחמד עליו השלום , ולדעת את הדרכתו , ומעשיו , ולדעת כל מצוות עֲשֶׂה ולא תעשׂה שהוא קבע .

 

הוא התפייס  ונלחם , שהה ונסע , מכר וקנה , לקח ונתן , לעולם לא חיה לבדו , לעולם לא נעדר מבין המוסלמים , לעולם לא נסע לבדו .

המוסלמים לא נחלשו אלא לאחר שהתרחקו מלקחת אותו לדוגמה , ומללכת בדרכו , ומלציית למצוותיו , אלוהים אמר בקוראן הקדוש : " שליח אלוהים הוא כבר הדוגמה הטובה לכם ולאלה אשר פעלו למען  אלוהים והיום והעולם הבא והרבו לזכור את אלוהים " ( סורת המחנות : 21 ) .

 

 

למרבה הצער רוב המוסלמים קוראים את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום אך ורק בחגיגות ובפורומים , ואינם קוראים אותה כדי ללמוד ממנה , ולהכיר את דרך הישרה שלו . חלק אחר מהמוסלמים מבקש ברכה מתולדות חייו ולא הולך בעקבותיו , חלק שלישי לומד אותה מבחינה תרבותית והיסטורית לדעת את תולדות חייו , עלייתו למדינה ומלחמותיו, ולא מתעניין בהדרכתו של הנביא על השלום .

 

זה בגלל אי הבנת העיקרון שלפיו נלך בדרכו של הנביא מוחמד עליו השלום , ולקחת אותו לדוגמה , גם בגלל אי ידיעת כי אהבת הנביא היו נובעת מההליכה בדרכו , והציות למצוותיו , כי כמה מהמוסלמים לא התרגלו ללמוד את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום , מכאן נובעת החשיבות להסיק את הלקחים , המוסרים והחוכמה מתולדות חייו .

 

איננו לומדים את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום למען ליהנות מהתרחשויותיה או סיפוריה , ולא למען לקבל השכלה היסטורית של תקופה מסוימת, ואין זה בגלל הרצון ללמוד את תולדות חייהם של האישיות הגדולות והגבורים , אלה הם סוגים של לימוד שטחי , אולי יהיו מקובלים על הבלתי מוסלמים , אבל למוסלמים יש יותר סיבות וכוונות ללמוד ולעיין בתולדות חייו של הנביא עליו השלום , מהן :

 

 

1 – יש ללמוד את תולדות חייו כי הוא מקור הדוגמה הטובה ביותר, והוא המחוקק שאנו חייבים לציית לו , וללכת בעקבותיו . אלוהים אמר בקוראן הקדוש : " שליח אלוהים הוא כבר הדוגמה הטובה לכם ולאלה אשר פעלו למען  אלוהים והיום והעולם הבא והרבו לזכור את אלוהים " ( סורת המחנות : 21 ) . הוא אמר עוד : " אם תצייתו לו תלכו באורח מישרין " ( סורת האור : 54 ) . גם אמר אלוהים : " את אשר יתציית לשליח הוא כבר ציית לאלוהים " ( סורת הנשים : 80 ) . הוא אמר עוד : " אם אתם אוהבים את אלוהים בואו בעקבותי אז אלוהים יאהב אותכם " ( סורת בני עומראן : 31 ) .

 

 

      הנביא הוא הגישום המעשי , והצורה הטבעית והשימושית לדת האיסלאם , שבלעדיה לא נוכל אנחנו לציית לדברי אלוהים , ולעבוד אותו .

 

      חכמי הדת ( השיח'ים והאימאמים ) שואבים מאורח חייו של הנביא מוחמד עליו השלום את דרכי ההדרכה וההנחה למוסלמים , מתולדות חייו הם עומדים על המאמצים הכבדים שהשקיע מוחמד עליו השלום כדי להעלות את דבר אלונים . ממנה הם לומדים איך לעמוד בפני המכשולים , התקלות  והבעיות של חיי יום יום של המוסלמים , ואיך להתגבר על הקשיים , והמחלוקות .

      המחנכים והפדגוגים שואבים מתולדות חייו את דרכי הפדגוגיה ואמצעיה .

 

 

      המנהיגים שואבים ממנה את תורת ההנגה ואת שיטתה .

      הנזירים שואבים מאורח חייו את משמעות הנָזירות , ואת כוונותיה .

      הסוחרים שואבים ממנו מטרות המסחר , סדריו ודרכיו .

      המסכינים שואבים ממנו את הסבלנות הנשגבת, והחזקת מעמד, דבר זה מחזק אותם ללכת בדרכו , ולהאמין באלוהים, ובכי בסוף יהיו הם המרוויחים  .

 

      המדענים שואבים מאורח חייו את החשיבות של המחקר, המגלה את היכולת של אלוהים אשר ברא את כל הבריות, הוא אשר ברא את השמש ואת הירח , את הלילה ואת היום, את השמים ואת הארץ .

 

      גם חכמי הדת שואבים ממנו את הדרך הנכונה לדעת את האיסלאם , וכל הקשור לקוראן , ולסונה (דברי הנביא מוחמד).

      האומה כולה שואבת  מתולדות חייו את הנימוסים , המידות והמוסרים הנשגבים .

 

      ולכן אמר האימאם אבן קת'יר : " יש להתעניין בלימוד תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום , ולהתחשב בה " .

 

      עבד אללה בן עומר אמר : " היינו לומדים את תולדות חייו של הנביא מוחמד כפי היינו לומדים את הקוראן " .

 

      מוחמד בן עבד אללה אמר : " שמעתי את דודי אלזוהרי אומר: אנו מוצאים בתולדות חייו של הנביא מוחמד תורת העולם הזה והעולם הבא " .

 

      אשמעיל בן מוחמד בן סעד בן אבּי ווקאס אמר גם הוא : " אבי היה מלמד אותנו את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום, ואומר לנו : זו היא המורשת שלכם , אל תאבדו אותה" .

 

      עלי בן אלחוסיין אמר : " היינו לומדים את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום כפי היינו לומדים את הקוראן הקדוש " .

      בהיסטוריה , רבים הם הגדולים , המלכים , המנהיגים , המשוררים והפילוספים , אולם מי מהם השאיר לנו דרך ישרה, ונחשב כדגם לאורח חיים הראוי ביותר לבני האדם . ההיסטוריה לא הזכירה שום דבר עליהם , ולא נותר מהם אלא ישנם כמה שמות.

      תולדות חייהם של האישיות הגדולות בעולם נהפכה לחומר של שעשוע לבני האדם במשך הדורות .

 

 

      איפה הלך נימרוד אשר אמר לנביא אברהם עליו השלום :
" אני מחיה וממית " ( סורת הפרה : 258 ) ? איפה פרעה אשר אמר לנביא משׁה עליו השלום : " אני ריבונכם העליון "
( סורת המושכים : 24 ) , ואמר : " אין לכם אלוה בלעדי "
( סורת הסיפורים : 38 ) .

 

 

      אלה אשר היו גדולים בחייהם , היום, כל האנשים לועגים בהם, כי אם בחייהם הצליחו לכפות על עמיהם ללכת בעקבותיהם , היום התגלה דברם , ונהפכו ללעג בפי הכול .

      תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום באה להוציא את האנשים מהחושך של המוסרים הרעים , ומשחיתות הפולחן והעבודה לאור אמונת היחוד , ואורח מישרין , אלוהים אומר :
" הוי נביא אנחנו שלחנו אותך כעד מבשר ומזהיר * וקורא לדרך אלוהים ברשותו ותהיה להם מנורה מאירה " ( סורת המחנות : 45 / 46 )

 

 

2 – אנחנו לומדים את תולדות חייו של הנביא מוחמד עליו השלום כדי להגביר את האמונה והאימון בו , ולעמוד על פלאיו , והוכחות נבואתו , דבר זה מגביר את האימון בו , כי תולדות חייו משקפת את אורח החיים הישיר שלו , החיים השלמים , הטובים , הנשגבים , והצודקים.

 

 

3 – אנחנו לומדים את תולדות חייו כדי להעמיק את אהבתו בלבבותינו , בגלל המוסרים הנשגבים , וההתנהגות הטובה שלו, והקפדתו היתרה להדריך את האנשים ולהנחות אותם לטובה ולחסד , והשקעתו את חייו , וריכושיו כדי להוציא את האנשים מהחושך לאור , ומהאומללות לאושר , זה כולו מחזק את הדעה שצריך ללמוד את תולדות חייו . 
                      Next article
Bookmark and Share


أضف تعليق